Magiczna „zielona ściana z roślin”: jeśli w pomieszczeniu pojawią się szkodliwe gazy, rośliny zmienią kolor i dadzą ostrzeżenie

Faktem jest, że w miastach jest coraz więcej ludzi, a mniej gruntów. W związku z tym budynki powstają raczej w górę niż w szerokość a tereny zielone są bardzo małe i zwykle ograniczają się do maleńkiego trawniczka lub drzewka. Zagadnienia środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie hałasem, efekt cieplarniany stały się głównymi problemami miast. We wszystkich aspektach życia miejskiego jakość powietrza będzie niezadowalająca, ludzie będą potrzebować czegoś, co może oczyścić powietrze w wąskim obszarze wokół nich, czyli zielonej ściany z roślin. Jest to jedyny sposób aby w ciasnej przestrzeni miast wygospodarować „tereny zielone” ponieważ można je stworzyć na ścianach budynków, dachach, balkonach a przede wszystkim w naszych mieszkaniach i domach.

Naturalny filtr powietrza w pomieszczeniach.

Żywa zielona ściana zapewnia nowy rodzaj organicznego, ekologicznego materiału do projektowania i dekoracji naszych wnętrz oraz otoczenia zewnętrznego. Ściana z żywych roślin potrzebuje precyzyjnego doboru roślin. Roślin które będą zarówno ozdobne ale i pożyteczne pod kątem poprawy jakości powietrza. Po starannym zaprojektowaniu dodatkowe oświetlenie pozwala roślinom prawidłowo rosnąć i rozwijać się , niezależnie od dostępu do światła dziennego.

Sposób sadzenia roślin przyjmuje się za naturalnie rozproszone lub sadzenie klastrowe czyli w uporządkowanych grupach, aby utworzyć trójwymiarową hierarchiczną strukturę roślin, które są gęsto posadzone, uporządkowane, wysokie i niskie. Promuje samowystarczalny mechanizm ekosystemu ściany z roślin oraz poprawę różnorodności biologicznej.

Nie każdy wie że spalanie jednego litra benzyny powoduje powstanie około 3,2 g CO, a listki Chlorophytum ( Zielistki) potrafią w krótkim czasie wchłonąć 1,2 g CO oraz niewielką ilość formaldehydu. Zielona ściana z żywych roślin może blokować promieniowanie słoneczne i pochłaniać ciepło, a ściany z roślin wewnętrznych również obniżają temperaturę powierzchni pomieszczenia. Gdy temperatura przekracza 34 ℃ w pomieszczeniu, powietrze wokół powierzchni zielonej ściany może zostać obniżona o 2-3 ℃, dzięki czemu zużycie energii jest niższe gdyż zmniejsza to obciążenie klimatyzacji o ponad 15%. Ściany z żywych roślin mogą obniżyć poziom hałasu, np. winorośle pochłaniają około 26 % fal dźwiękowych. Dodatkowo rośliny pełnią funkcję naturalnego filtra, zatrzymując kurz , filtrując i oczyszczając powietrze.

Niedawno amerykańscy naukowcy postanowili zbudować „zieloną ścianę roślinną” w pomieszczeniu, gdzie genetycznie zmodyfikowane rośliny wykryją szkodliwe gazy i wirusy, zmieniając kolor po ich wykryciu. W procesie wdrażania naukowcy zmodyfikowali rośliny tak aby, umożliwić jak najlepsze wnikanie gazów do komórek roślinnych, a następnie uwalnianie z nich czyste powietrze, pełniąc rolę filtrującą.

Ściana z żywych roślin.

Celem naukowców jest wykorzystanie roślin jako bioczujników do wczesnego ostrzegania o jakości powietrza w domu. Te genetycznie zmodyfikowane rośliny do tej pory były testowane tylko w laboratoriach. Jednak naukowcy twierdzą, że przyszłe zastosowania mogą pozwolić na stosowanie tych roślin w naszych domach i biurach. Działają jak cichy alarm, gdy coś pójdzie nie tak.

Raport z badań opublikowany w czasopiśmie „Science” wskazał, że projektanci wykorzystali biotechnologię do zaprojektowania kilku czujników roślinnych związanych ze środowiskiem. W rzeczywistości inżynieria genetyczna rozwinęła się w dziedzinie badań zwaną biologią syntetyczną, która jest nową jednostką biologiczną lub systemem, który można zaprojektować i skonstruować.

Aby uświadomić sobie funkcjonalną wykonalność bioczujników, przyszłe rośliny domowe muszą być gęsto rozmieszczone. Naukowcy twierdzą, że „ściana roślinna” może być najlepszym monitorem środowiska i może zaspokoić ścisły związek między naszym środowiskiem wewnętrznym a naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *