Jak zrobić żywą zieloną ścianę – krok po kroku, jak zindywidualizować swój własny system zielonych ścian

Ściana wertykalna Warszawa
Zielona ściana Warszawa

Żywe zielone ściany: Świetnym sposobem na maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni ogrodowej i łatwym do stworzenia w ciągu zaledwie weekendu jest nasz system do sadzenia roślin.

Żywe zielone ściany stanowią idealny dodatek do kompaktowego ogrodu. Wykorzystując pionową przestrzeń, którą masz, dodasz charakteru i więcej zieleni, a wszystko to bez zajmowania miejsca na podłodze.

Nie oznacza to, że żywe zielone ściany są zarezerwowane tylko dla małych ogrodów. O nie, one robią dobre wrażenie we wszystkich typach przestrzeni, bez względu na to, czy masz akry ziemi do obsadzenia, czy tylko średniej wielkości balkon miejski, tworzenie żywej ściany to jeden genialny projekt. 

Ściana wertykalna to jeden z bardziej kreatywnych pomysłów na mały ogród , który jest daje satysfakcję z tworzenia czegoś pięknego a zarazem w łatwy sposób pozwala na zwiększenie ilości zieleni w naszym otoczeniu. Instalacja żywej zielonej ściany jest najlepszym sposobem na zrobienie tego, może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości jest to łatwe, osiągalne dla majsterkowiczów, które pozwala oczywiście dostosować żywą ścianę do potrzeb i gustu w przestrzeni.

JAK DZIAŁAJĄ ŻYWE ZIELONE ŚCIANY?

Mówiąc najprościej, żywe zielone ściany są zwykle tworzone za pomocą systemów modułowych przymocowanych do ściany; mogą pokryć całą ścianę lub niewielką część, aby rośliny były podlewane i nawożone! Komercyjne systemy zielonych ścian lub paneli to moduły na bazie gleby, membrany z materiału na bazie gleby, albo systemy hydroponiczne, które opierają się na wodzie i nawozach podawanych roślinom z systemu zbiorników.

W wypowiedziach eksperta ogrodnictwa , Markia Lane, który pojawia się również w  BBC Gardeners’ World  , o zaletach żywych ścian w ogrodnictwie pionowym . Mówi że.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów modułowych, „niektóre mają nawet indywidualne doniczki na rośliny, dzięki czemu można je wymieniać w każdej chwili, aby wykorzystać maksymalną ilość światła słonecznego. Ogrody wertykalne mogą składać się z roślin ozdobnych lub jadalnych, a nawet z dzikich kwiatów.

Lubimy używać gotowych paneli, które można przymocować do ogrodzenia, szopy, ściany lub garażu, zmieniając nudną powierzchnię w piękną rzecz. Po prostu wkładasz rośliny bezpośrednio na półkę, podlewasz górę a woda spływa kaskadą w dół.

Ogrodnictwo kontenerowe to kolejne świetne rozwiązanie na małą przestrzeń.

Możesz wybrać automatyczny system nawadniania, który jest przydatny do zapewnienia równomiernego rozprowadzania wody, ponieważ nadmiar zebranej wody drenażowej jest kierowany z powrotem do zbiornika przed ponownym wprowadzeniem do obiegu.

Dzięki ręcznemu podlewaniu jest to proste i trochę bardziej przyjazne dla kieszeni. Musisz tylko upewnić się, że jest równomiernie wypełniony, ponieważ rośliny na dole mają tendencję do większego obsychania.

Mark Lane dodaje:

Jeśli podoba Ci się pomysł ogrodnictwa, ale nie masz czasu na jego utrzymanie lub chcesz oszczędzać wodę, system doniczek samonawadniających może być dla Ciebie. Tutaj robi się trochę technicznie. Potrzebujesz systemu nawadniającego ( małych rur i dysz irygacyjnych, które zasilają i odżywiają rośliny) oraz zbiornika na wodę na dole. Pompa zasilana np. energią słoneczną pozwala ustawić timer, wtedy rośliny będą podlewane w ciągu dnia — możesz nawet dodać płynną odżywkę! Gdy pompa zacznie działać, odpowiednia ilość wody i nawozów zostanie przetłoczona przez rury do gleby lub włókna kokosowego. Ale bądźcie spokojni, staromodna konewka z długą wylewką lub wąż z końcówką na końcu mogą działać równie dobrze. Więc nie obawiaj się tej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *